Dziś na warsztat wzięliśmy pojęcia silnie związane z komunikacją wielokulturową, takie jak stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja czy szok kulturowy. Teoretycznie - są powszechnie znane i potrafimy je wyjaśnić. Praktycznie - nie zastanawiamy się na co dzień nad ich pogłębionym znaczeniem. Które z nich są bardziej świadome, a które mimowolne? Które objawiają się w naszym zachowaniu, a które mogą być niewidoczne dla odbiorcy?
Trzeci dzień kursu również upłynął pod znakiem wielu grupowych i indywidualnych interakcji - prowadzący warsztaty Ivan zachęcał nas do wspólnego rozwiązywania problemów i poszukiwania płaszczyzny porozumienia z drugim człowiekiem. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że czasami nie warto gotować żaby, ale wdrażać zmiany w naszej komunikacji małymi krokami - step by step. Nie zawsze było zgodnie, nie wszyscy przyklaskiwaliśmy tym samym poglądom, ideom, pomysłom, komentarzom czy stanowiskom, ale staraliśmy się zrozumieć, nie oceniać, a także stworzyć przestrzeń do dyskusji w myśl starej zasady agree to disagree.
Po zajęciach przyszedł czas na kolejne wycieczki praskimi uliczkami. Dziś zaprowadziły nas wprost do Biblioteki Miejskiej w Pradze. Czytelników wita tam intrygująca instalacja złożona z około 8 tysięcy wycofanych z bibliotecznych zbiorów książek. Można się zanurzyć w literaturze!